Články a odkazy

Oslavy 1210 let řeky Ohře

Oslavy výročí Ohře vyvrcholí na kadaňském nábřeží


Největší událostí letošních oslav 1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři bude červnová slavnost na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani. V sobotu 27. června čeká návštěvníky bohatý odpolední program, který spojuje jedno téma – voda. Série celoročních akcí začala v dubnu svěcením pramene Ohře v německých Smrčinách a skončí v říjnu v Litoměřicích u veslařského klubu.


Odpolední slavnost v Kadani se bude odehrávat na nábřeží v okolí hotelu Split a také v AmFíku. Velkou atrakcí bude spouštění voru na řeku a jeho plavení. Během odpoledne si budou moci návštěvníci také prohlédnout práci síťařů a uvidí ukázky zpracování ryb. Do Kadaně krátce po druhé hodině dorazí povoz se solí po Staré solné stezce a předá městu práva k prodeji soli, vpodvečer se pak obchodníci se solí dočkají nemilého překvapení – přepadení šermíři.


Vodou z řeky Ohře pokřtí Destinační agentura Dolní Poohří knihu bájí a pověstí, které se vážou k Ohři. Jejím autorem je kadaňský historik Petr Hlaváček a ilustracemi ji doplnil Antonín Grafnetter. Návštěvníkům se poprvé představí putovní výstava Řeka Ohře v proměnách času.


Děti se během dne mohou těšit hned na dvě pohádky v AmFíku. „Celé slavnosti se točí kolem vody, takže i pohádky – ta první bude O zlaté rybce a druhá O vodníkovi,“ říká ředitelka Destinanční agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná. O další dětský program se na hřišti nad Splitem postará občanské sdružení Radka a DDM Šuplík z Kadaně, děti se mohou vyfotit s vodními postavičkami. Návštěvníci budou moci zavítat do dvou tvůrčích dílen – Mikrokosmos, kde se budou vytvářet koláže z bonbónů, a program Na světelné vlně, který nabídne netradiční tvorbu se světlem. Na hlavním pódiu program doplní hudba, kouzelník a šermíři.  Program vyvrcholí večer světovou premiérou původního baletu Martina Šíla o víle Egerii v podání žáků Základní umělecké školy v Kadani.
„Během dne budeme ve stáncích prezentovat regionální produkty z Poohří i Krušných hor, k ochutnání bude například pivo, víno, žatecké klobásy, sladkosti z Kadaně. Představí se také regionální řemeslníci s proutěným zbožím, keramikou a šperky,“ doplňuje Libuše Novotná Pokorná. Kromě toho si budou moci návštěvníci odnést na památku suvenýry s logem oslav. Logo vzešlo ze soutěže a je dílem studentky Vyšší odborné školy obalové techniky a Střední školy ve Štětí Anny Křížové. V prodeji jsou již nyní trička, hrnečky, tužky a turistické známky a vizitky. Další školní soutěž - výtvarná a literární - s tématem řeky Ohře je již v plném proudu a na oslavách 27. června se studenti dozvědí, kdo zvítězil. Povodí Ohře připravuje na sobotní odpoledne Den otevřených dveří vodního díla Kadaň.


Na akci vedle pořádající Destinanční agentury Dolní Poohří spolupracuje také Kulturní zařízení Kadaň, občanské sdružení Naše Radonicko a Povodí Ohře, záštitu nad ní převzal hejtman Karlovarského kraje JUDr. Martin Havel a radní Ústeckého kraje Ing. Ladislav Drlý.


Cílem letošních oslav je připomenout význam řeky v životě našich předků i v současnosti. V letošním roce uplyne 1210 let od první zmínky o Ohři. Pochází ze středověké kroniky, mapující výpravu vojska římského císaře Karla Velikého z roku 805. Oslavy putují po celém toku řeky, začaly v dubnu u pramenů v Německu. Společně s oslavami bude putovat také výstava, která ukáže na mapách a fotografiích historickou a současnou podobu řeky a okolí.

2480620 návštěv
Kontakty
O projektu
Mapa stránek
RSS CMS system


www.kr-ustecky.cz


Regionální operační program regionu soudržnosti Severozápad. Podporováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj „Vize přestane být snem“
www.europe.eu, www.nuts2severozapad.cz